Zastanawiasz się, czym różnią się od siebie dyski SSD i dyski HDD? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy tę kwestię. To ważne informacje dotyczące sprzętu komputerowego. Dysk twardy jest jednym z najistotniejszych elementów znajdujących się w komputerze i w znacznym stopniu decyduje o wygodzie korzystania z urządzenia. Od niego zależna jest prędkość działania, a także czas pracy notebooka na baterii. 

To, jaki dysk twardy wybierzemy, wpływa na funkcjonowanie komputera na co dzień podczas sytuacji, takich jak start systemu, uruchamianie aplikacji, skanowanie antywirusem, czy też kopiowanie plików. Warto dobrze rozważyć zakup dysku. Jaki zatem wybrać i na co zwrócić uwagę? Zachęcamy do lektury artykułu. Dowiesz się, czym charakteryzują się dyski SSD i HDD oraz, jakie są wady i zalety korzystania z nich.

Co to jest dysk HDD?

Na początku przybliżymy Wam, co to jest dysk HDD (Hard Disc Drive) i na jakiej zasadzie działa:

  • dysk ten złożony jest z talerza bądź zespołu talerzy, posiada cienką warstwę nośnika magnetycznego i głowic elektromagnetycznych, pozwalających na zapisywanie oraz odczyt danych.
  • dane zapisywane są na talerzu dysku dzięki przesłaniu strumienia elektromagnetycznego poprzez głowicę zapisującą.
  • szybkość obrotowa wpływa na to, jak szybko dysk wykonuje operacje na różnych danych.

Warto zaznaczyć, że dawniej na rynku istniały wyłącznie dyski HDD.

Dysk HDD jest wolniejszy od dysku SSD i ma niższą cenę. Poza tym, że wolniej pracuje, jest także narażony na uszkodzenia mechaniczne. W momencie, gdy talerze albo głowice pękną, dysk trzeba będzie wymienić. 

Działanie dysku SSD

Czym charakteryzuje się dysk SSD (Solid-State Drive)? Od HDD różni się sposobem budowy:

  • w miejscu talerzy mieści się pamięć NAND Flash - jest ona szybsza, a także bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.
  • dyski SSD działają około 2,5 raza szybciej niż dyski HDD.
  • szybkość odczytu danych z dysku SSD wynosi minimum 500–550 MB/s, a szybkość zapisu pomiędzy 400 a 520 MB/s. Niektóre dyski SSD mogą osiągać szybkość nawet 3500 MB/s. 

Dyski SSD znajdują się w ultrabookach oraz innych urządzeniach z wyższej półki - ich cena jest dość wysoka. Dyski SSD nie są jednak zbyt pojemne. W niskiej cenie można zamówić dyski o pojemności 120 GB lub 240 GB. To niedużo, porównując je z tradycyjnymi dyskami twardymi, w których pojemność wynosi minimum 500 GB, a często sięgamy po dyski 1 TB albo 2 TB. Dysk SSD posiadający taką pojemność może kosztować kilka razy więcej.

Dyski SSD M.2 przypominają cienką podłużną płytkę z pamięciami i nie posiadają żadnej obudowy. Dyski M.2 są szczególnie lubiane przez graczy, co spowodowane jest ich wysoką wydajnością oraz szybkością pracy. Wśród nich wyróżniamy:

  • dyski SATA - dyski o wymiarach 2,5 cala, które wyróżniają się świetną prędkością transmisji, bardzo dobrą pojemnością pamięci, a także bezproblemową obsługą niemal każdego systemu operacyjnego oraz płyt głównych komputerów. Dyski SATA znajdują się przeważnie w komputerach stacjonarnych, laptopach i serwerach. Charakterystyczny hałas, który pojawia się w procesach odczytu oraz zapisu danych pozwala zwykle stwierdzić, że komputer posiada dysk twardy SATA.

  • NGFF - jest to złącze dla kart rozszerzeń, które zaprojektowano jako szybszy oraz bardziej kompaktowy następca interfejsu mSATA. Posiada większą wydajność od standardów SATA III oraz mSATA.

  • NVMe - tutaj wykorzystywany jest protokół NVMe stworzony specjalnie dla tych dysków. Dzięki magistrali PCle SSD gwarantuje wysoką wydajność oraz szybkość.

ITMAG - profesjonalny sklep

Nasz sklep komputerowy z Poznania ITMAG to miejsce, w którym zamówisz sprzęt, który pochodzi od renomowanych producentów. Zamówisz tutaj dyski różnego rodzaju, a także akcesoria do dysków. Przed złożeniem zamówienia warto dobrze zapoznać się ze specyfikacją produktów, by móc dobrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Można również skontaktować się z naszą fachową obsługą, która chętnie doradzi w realizacji zakupu. 

Nasz bogaty asortyment sprawia, że każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie. Wyróżni nas bardzo dobra znajomość branży i szerokie doświadczenie, a także indywidualne podejście do klienta. Oferujemy szeroki wybór urządzeń peryferyjnych, rozwiązań sieciowych, części komputerowych. Wykonujemy diagnozę oraz naprawy komputerów.

Za oferowany towar proponujemy atrakcyjne ceny, gwarantujemy również szybki termin realizacji dostawy. Wiele pozytywnych opinii klientów świadczy na naszą korzyść!